Jste doma na home office? Dýchejte zdravější vzduch

Jste doma na home office? Dýchejte zdravější vzduch

Práce za časů pandemie znamená pro spoustu povolání home office. Za podzimního lockdownu ale nejsou doma jen zaměstnanci, ale také rodiče na mateřské, děti v rámci distanční výuky, potažmo i další členové rodiny.

Práce za časů pandemie znamená pro spoustu povolání home office. Za podzimního lockdownu ale nejsou doma jen zaměstnanci, ale také rodiče na mateřské, děti v rámci distanční výuky, potažmo i další členové rodiny. Ať už žijete v bytě, nebo rodinném domě, všichni pospolu nyní společně dýcháte víc vnitřního vzduchu, než je obvyklé. Neměli byste proto zapomínat na jeho kvalitu a čistotu. Jakými fígly můžete zlepšit dlouhodobou kvalitu vašeho vzduchu doma, aby se vám dobře pracovalo i společně žilo, a to i v případech, kdy je chladnější počasí a možnost větrání je menší, poradí odborníci ze Saint-Gobain.

Víte, jaké škodlivé látky vás doma mohou ohrožovat?

V našich domácnostech se běžně vyskytuje určité množství škodlivin, které ovšem v nízkém objemu zdraví neškodí, pokud je však těchto škodlivin v interiéru přítomno vysoké procento, nastává problém. Jednou z nejčastějších škodlivých látek je formaldehyd. Ten se vyskytuje prakticky v jakémkoliv materiálu, najdeme ho třeba v kobercích, textiliích, nábytku i kosmetice. Jeho přesné hodnoty v každé místnosti se dají zjistit speciálním měřením. Nadměrné množství formaldehydu dráždí kůži, oči i dýchací cesty. Ve větší míře může způsobit dokonce i bolesti hlavy, záněty průdušek nebo plic. Odborníci jej řadí mezi karcinogeny, tudíž může způsobit rakovinu, a je tak nebezpečný i z dlouhodobého hlediska. Ovšem na trhu existují materiály, které si s formaldehydem umí poradit.

Nečekaný pomocník v boji s formaldehydem – oblíbený sádrokarton

Protože teď většina z nás tráví doma více času, možná přemýšlíte, jak byste si své bydlení zvelebili a uvažujete třeba i o malé rekonstrukci. Sami ji zvládnete hravě se sádrokartonem. Práce s ním je totiž jednoduchá, čistá a hlavně nejsou třeba žádné mokré procesy – tedy při jeho využití nemusíte zdlouhavě čekat na vyschnutí omítky, štuků a podobně. V dnešní době, kdy firmy a řemeslníci řeší nedostatek materiálu v podobě klasických cihel, ale i stavebního skla, izolací či panelů, přichází sádrokarton na řadu. Je ho dostatek, dá se použít ve vlhkých prostorech, do podlah, na podhledy i na rekonstrukce koupelen a kuchyní, současně je vhodným materiál pro práci i v zimních měsících.

Dnešní sádrokartony mají navíc velmi vysokou nosnost a pevnost, mají výborné akustické vlastnosti a některé umí dokonce odbourat formaldehyd ve vzduchu. „Sádrokartonová deska opatřená technologií Activ’Air® zvládne neutralizovat formaldehyd, respektive rozkládá jeho emise. Výsledkem je čistý a zdravý vzduch v interiéru. Pro optimální účinnost je vhodné použít 1m2 desky Activ’Air® na 1 m3 vzduchu v místnosti. Co je velkým přínosem, je pak to, že neztrácí účinnost ani po přetření běžnými prodyšnými barvami. Navíc tyto desky s Activ’Air® nátěrem neztrácejí své akustické a protipožární schopnosti,“ popisuje Robert Hošek, garant technické podpory divize Rigips Skupiny Saint-Gobain.

Pozor na pyly a prach

Kromě formaldehydu pak mohou být v interiéru velký problém také pyly a prach, které výrazně komplikují život astmatikům a alergikům. Naštěstí dnes již existují technologie, které si s nežádoucími látkami umí hravě poradit, ve svých domácnostech je můžete využít i vy. V domácnosti, kanceláři či provozovně si můžete snadno zajistit čistý vzduch. Obrovský potenciál nabízí čistička vzduchu Sense Antiviro+. Oplývá antialergenními vlastnostmi a dokáže také účinně bojovat s nejrůznějšími zápachy. Filtruje dokonce virové částice, proto se dá použít nejen v bytech, ale také v nemocnicích a laboratořích. Účinný ULPA filtr totiž virotické částice téměř absolutně zachytává a pohlcuje.

Čistička vzduchu dokáže vyměnit vzduch v místnosti o objemu 120 m2 během jediné hodiny. Vzduch se v uzavřeném prostoru čistí jednoduše, mechanicky, rychle a efektivně. „Pokud neholdujete plastům, uvítáte, že čističky se dnes vyrábí z ekologických materiálů. Dalším plusem je, že čističky dneska mohou být i zajímavým designovým doplňkem interiérů,“ říká Karel Semerák, odborník v oblasti čističek vzduchu a zdravých interiérů.

Multi-Komfortní dům speciálně navržen pro alergiky

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace zhruba každý třetí člověk na planetě trpí nějakou alergií. Právě pro tyto jedince může být velikým přínosem vhodně přizpůsobený interiér s šetrnými materiály, nebo dokonce celý „protialergenní“ dům. Takzvaný Multi-Komfortní dům je postaven na principu neprůvzdušnosti obálky a dokonalého systému větrání s filtrací, dovnitř se tak nedostanou žádné pyly a další dráždivé látky, třeba roztoči a plísně. Obálka domu by měla být co možná nejtěsnější, aby nedocházelo k tepelným ztrátám a nesnižovala se efektivita větracího systému. Je nutno doplnit, že výměna vzduchu v domě je nutná, což zajišťuje právě zavedený větrací systém. Základem domu je vyvážená výměna vzduchu, udržování ideální teploty a vlhkosti uvnitř, což zajišťuje větrací systém nepřetržitým proudem filtrovaného čerstvého vzduchu. A doma už kapesníčky na neustálé smrkání nebudete potřebovat.https://www.bydleni.cz/zprava/Jste-doma-na-home-office-Dychejte-zdravejsi-vzduch